قالب وردپرس درنا توس
خانه / مقالات / بوم مدل کسب و کار Evernote

بوم مدل کسب و کار Evernote

بوم مدل کسب و کار اورنوت

در ابتدا «Evernote» به عنوان نرم‌افزاری ساده برای نوشتن و نگه‌داری یاد‌داشت‌ها طراحی شده بود. هم‌اکنون این سرویس تبدیل به ابزاری سودمند و قدرتمند جهت دریافت، ‌دسته‌بندی، یادآوری و کار با اطلاعات شده است.

با وجود اینکه Evernote ابزاری کاربردی است، ولی به خاطر وجود منوها و تنظیمات جامعی که در آن وجود دارد، شروع کار با آن کمی مشکل به نظر می رسد. اما نکته قابل توجه اینجاست که آموزش های گام به گام بسیاری حتی به زبان فارسی در فضای اینترنت منتشر شده که می تواند کار با این نرم افزار را به حد زیادی ساده کند.

تاریخچه

وب سایت اورنوت، توسط کمپانی اورنوت منتشر شده است. این کمپانی در سال ۲۰۰۸ توسط استفان پاچیکوف تاسیس شد و تا سال ۲۰۱۱ به ۱۱ میلیون کاربر رسید. اورنوت تا سال ۲۰۱۴، پنج بار و جمعا بیش از ۲۴۰ میلیون دلار سرمایه جذب کرده است.

در ادامه تلاش شده است که مهم‌ترین جنبه‌‌های عملکرد، بهترین راه استفاده از نرم‌افزار و اطلاعات اساسی مورد نیاز برای تبدیل‌شدن به کاربر حرفه‌ای Evernote مطرح شود.

Evernote چیست؟

همان‌طور که اشاره شد، Evernote در ابتدا نرم‌افزاری باهدف دریافت و ذخیره «یاد‌داشت‌ها» (Notes) بود. سپس امکانات زیادی به آن اضافه شد و تبدیل به فضایی تأثیرگذار گردید. هسته کنونی نرم‌افزار نیز بر اساس یادداشت‌ها بنا شده است. می‌توانید یاد‌داشت جدیدی ایجاد، متن یا تصویری به آن اضافه و در نهایت آن‌ها را ذخیره کنید.

Evernote با پشتیبانی از «دفترچه‌ یادداشت» (Notebook) دسته‌بندی شده و تگ‌ها، امکان دسترسی به یادداشت‌های قدیمی را به وجود آورده است. ضمن اینکه عملکرد جستجوگر این نرم‌افزار برای دسترسی به یادداشت‌های قدیمی بسیار عالی است. بر همین اساس می‌توان انواع چک‌لیست، «فایل ارائه» (Presentation)، یادداشت‌های یادآوری، عکس، صدا، نوشته و .. را در آن اضافه کرد.

در حالی که نسخه دسکتاپ Evernote، به عنوان جزء اصلی پلتفرم در نظر گرفته می‌شود، نسخه‌ ویژه گوشی همراه نیز روزبه‌روز بهتر شده است. به‌راحتی می‌‌توان از نسخه موبایل اطلاعات، عکس،‌ یاد‌داشت و فایل صوتی را دریافت یا اضافه کرد.

قسمت «Web Clipper» این نرم‌افزار یکی از ابزارهای محبوب آن است که به دریافت اطلاعات از مرورگر کمک می‌کند (یکی از علت‌هایی که Evernote از نرم‌افزار OneNote بهتر است). به علاوه می‌توانید به یادداشت‌هایتان بر روی مرورگر هر رایانه‌ای دسترسی داشته باشید. یکپارچه شدن و هماهنگی Evernote با دیگر نرم‌افزار‌ها عملکرد آن‌ها را نیز بهتر می‌کند.

پلتفرم‌های مختلف نرم‌افزار

نرم‌افزار Evernote برای سیستم‌‌عامل‌های Windows ،Mac ،Chrome OS ،Android ،Windows Phone و حتی BlackBerry موجود است. امکانات این نرم‌افزار بر روی تمامی پلتفرم‌های مذکور مشابه است.

هسته‌ نرم‌افزار Evernote: یادداشت‌ها

Evernote بر اساس یادداشت ساخته شده است؛ بنابراین از همین قسمت شروع ‌می‌کنیم. یادداشت، همان‌طوری که از اسمش پیداست،‌ متن ساده‌ای است که اطلاعاتی را در بردارد. یادداشت از ‌عنوان، قالب کلی و تگ‌هایی برای سهولت پیدا کردن،‌ تشکیل شده است.

Evernote از «rich text» (فرمتی برای فایل‌های نوشتاری که شرکت مایکروسافت از سال ۱۹۸۷ تا سال ۲۰۰۸ برای نرم‌افزارهایش توسعه داد) استفاده می‌کند. به همین دلیل می‌توانید فونت یادداشت، اندازه آن و شکل ظاهری را تغییر دهید و حتی آن را هایلایت کنید. امکان این وجود دارد تا به یادداشت خود، جدول،‌ «چک‌باکس» (Checkbox) و «لیست نشانه‌دار» (bulleted lists) نیز اضافه کرد.

یادداشت‌ها فقط محدود به یک نوشته نمی‌شوند. مطالب مختلفی را می‌توان به آن‌ها اضافه کرد. هر چیزی مثل عکس را با کلیک و کشیدن به یاد‌داشت اضافه و در کنار متن مشاهده کنید. با یک فایل MP3 یا یک ویدئو این امکان را امتحان کنید. حتی دست‌ شما برای اضافه کردن فایل‌هایی همانند Excel Spreadsheets یا Pages documents باز است (با استفاده از عضویت غیر رایگان امکان جستجو در آن‌ها نیز وجود دارد). دکمه «گوگل‌ درایو» (google drive) نیز اجازه مستقیم پیوست فایل را از فضای ابری به کاربر می‌دهد.

استفاده از Evernote به عنوان فهرست TO-DO (برنامه‌ی‌کاری)

با استفاده از چک‌باکس‌های نرم‌افزار به‌راحتی یک یاد‌داشت را به فهرست to-do تبدیل کنید. برای این کار باید گزینه Checkbox در نوار formatting را انتخاب کرده که دقیقا همانند فهرست عمل می‌کند.

باوجود این امکانات، مدیریت و برنامه‌ریزی کارها اصلی‌ترین نقطه قوت نرم‌افزار نیست. وقتی با Evernote کارکنید، می‌فهمید که اشکالاتی برای استفاده از Evernote به‌عنوان اپلیکیشن مدیریت کار وجود دارد. برای مثال نمی‌توان به کاری تاریخ اتمام یا یادآوری را پیوست کرد. البته امکان این وجود دارد که برای یادداشت‌ها این کار را انجام داد. همچنین ابزارهای کمکی که در دیگر سیستم‌های مدیریت کار وجود دارد، در Evernote فراهم نشده است.

اشکال دومی که در Evernote وجود دارد عدم امکان هماهنگی با اپلیکیشن‌های مدیریت کار دیگر است. برای نمونه می‌توانید کار‌هایتان را در «TaskClone» با اپلیکیشن‌های مدیریت کار مورد علاقه هماهنگ کنید. بااین‌حال چک‌باکس‌ها برای یادآوری یاد‌داشتی در ارتباط با جلسه، فهرست خرید روزانه یا دیگر فهرست‌هایی که به کارتان بیاید، مفید است.

قرار دادن اطلاعات بر روی یاد‌داشت‌ها

Evernote اطلاعات زیادی در مورد یاد‌داشت‌هایتان نگهداری ‌می‌کند. با کلیک کردن بر روی گزینه Note Info در بالای سمت راست صفحه یاد‌داشت، اطلاعات مربوطه نمایش داده ‌می‌شوند. اطلاعاتی همچون تاریخ ایجاد و به‌روزرسانی، منبع URL برای آیتم‌های «clipped» شده، تگ‌ها، اندازه، لوکیشن ایجاد یادداشت،‌ نویسنده و .. را می‌توان مشاهده کرد.

دسته‌بندی با استفاده از نوت‌بوک‌ها

نوت‌بوک‌های Evernote یاد‌داشت‌‌ها را نگهداری می‌کنند. هر یاد‌داشتی فقط در یکی از نوت‌بوک‌ها ذخیره می‌شود که در قسمت چپ دسکتاپ مشخص هستند.

دو نوع نوت‌بوک در Evernote وجود دارد:

 1. Synchronized: که با تمامی وسایل و نسخه مرورگر اپلیکیشن، پیوسته در حال هماهنگی است.
 2. Local: که فقط بر روی یک وسیله قابل دسترسی خواهد بود.

به‌طورکلی ایده خوبی است که نوت‌بوک با دیگر وسایلتان در هماهنگی باشد؛ چراکه در هر مکانی می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید. از سوی دیگر این امکان وجود دارد که نوت‌بوک‌های شخصی را در قسمت local ایجاد کنید؛ تا کسی غیر از خودتان به آن دسترسی نداشته باشد. البته نمی‌توان نوع یک نوت‌بوک را عوض کرد ولی به‌راحتی در صورت تغییر نظر، ‌یاد‌داشت‌ها در ‌نوت‌بوک‌های مختلف جابه‌جا می‌شوند.

قفسه‌های نوت‌بوک

«قفسه‌ها» (Stacks) نوع دیگری از دسته‌بندی نوت‌بوک در Evernote هستند. طرز کار آن‌ها گذاشتن چند نوت‌بوک در یک «سرتیتر» (heading) یکتا است. هیچ یاد‌داشتی در قفسه‌ها دسته‌بندی نمی‌شود؛ بلکه نوت‌بوک‌ها در قفسه‌ها قرار می‌گیرند. از نظر عملکردی، استفاده از قفسه هیچ تغییری ایجاد نمی‌کند اما زمانی که تعداد زیادی نوت‌بوک در Evernote داشته باشید، مدیریت آن آسان‌تر می‌گردد.

استفاده از Search برای جستجو

یکی از بهترین امکانات Evernote جست‌وجوی قدرتمند آن است. وقتی بیشتر از چند صد یاد‌داشت داشته باشید اندکی برای پیدا کردن یکی از آن‌ها به مشکل بر خواهید خورد. جستجوی Evernote به‌راحتی این مشکل را حل کرده است.

چند عملگر مفید برای جست‌وجوی بهتر را در ادامه توضیح می‌دهیم:

 • Intitle: جست‌وجویتان را به‌ عنوان نوشته محدود می‌کند.
 • Notebook: جست‌وجو به یک نوت‌بوک محدود می‌گردد.
 • Any: به‌جای بازگردانی تمامی موارد جست‌وجو شده،‌ فقط یادداشت‌هایی که شرایط جست‌وجو را دارند انتخاب می‌کند.
 • Tag: جست‌وجو فقط در میان یاد‌داشت‌هایی با تگ مشخص شده است، انجام خواهد شد.
 • -Tag‌: یاد‌داشت‌هایی بدون تگ مشخص شده، برای جست‌وجو در نظر گرفته ‌می‌شود.
 • Todo: یاد‌داشت‌هایی با یک یا چند چک‌باکس را جست‌وجو می‌کند.

تکنیک‌های پیشرفته دسته‌بندی

با یادگیری امکاناتی مانند ایجاد نوت‌بوک، ذخیره‌سازی یاد‌داشت‌ها و قابلیت عالی جست‌وجوی Evernote، به مقدار زیادی استفاده از این ابزار را یاد گرفته‌اید. با این وجود امکانات زیاد دیگری وجود دارد که می‌توان از آن‌ها بهره برد.

تگ کردن یاد‌داشت‌ها

قابلیت تگ کردن یاد‌داشت‌ها برای دسته‌بندی جز‌ئی یاد‌داشت وجود دارد. بهترین استفاده از تگ برای زمانی است که یاد‌داشت‌هایی به هم مرتبط دارید اما در نوت‌بوک‌های متفاوت ذخیره شده‌اند. برای اضافه کردن تگ به یاد‌داشت کافی است گزینه Add tag را در زمینه یاد‌داشت کلیک و شروع به تایپ نام تگ کنید. هر یاد‌داشتی به تعداد دلخواه تگ‌بندی می‌شود. پس تا حد دلخواه می‌توان جزئی عمل کرد.

این نوع سیستم تگ گذاری فواید بسیاری دارد. برای مثال با تگ «خاتمه دادن کارها»، آیتم‌های مرتبط با کارهای جاری را دسته‌بندی و روند پیشرفتشان را بررسی کنید. به علاوه یاد‌داشت‌ها را می‌توان با کلیک کردن بر روی تگ مختص به خودشان در پنل سمت چپ زیر سربرگ Tag مشاهده کرد.

لینک کردن یاد‌داشت‌ها

امکان واردکردن «هایپرلینک» (hyperlinks) وب‌سایت‌های دیگر در این نرم‌افزار وجود دارد. ولی نکته مهم این است که می‌توان لینک‌هایی از یک یاد‌داشت به یاد‌داشتی دیگر وارد کرد. فایده این کار وقتی است که تعداد زیادی یاد‌داشت یا یک محتوی دارید. حتی ‌این قابلیت وجود دارد که یاد‌داشتی را به‌عنوان جدول ضمیمه‌های دیگر یاد‌داشت‌ها استفاده کنید. برای مثال اگر بر روی‌ پروژه‌ای بزرگ کار می‌‌کنید، این تکنیک کلید دسته‌بندی بسیار شفاف اطلاعاتتان خواهد بود.

ایجاد «میان‌بر» (Shortcuts)

اگر دائما از یاد‌داشت یا نوت‌بوک خاصی استفاده می‌کنید، می‌توان با کشیدن آن در پنل سمت چپ، میان‌بری برای یادداشت ایجاد کرد. اکنون فقط با یک کلیک به مرجع میان‌بر برمی‌گردید.

اگر لیست اصلی پروژه را نگهداری می‌کنید،‌ ساختن میان‌بر برای آن سودمند خواهد بود. امکان هایلایت کردن کار، پرو‌ژه‌ و یاد‌داشت‌های مهم‌تر برای تسریع آن‌ها وجود دارد. برای صرفه‌جویی در وقت ،دائما میان‌بر‌های موجود را بر اساس نیاز‌هایتان ویرایش کنید.

یادآوری

همان‌طور که قبلا اشاره شد،‌ Evernote وظیفه یا کار خاصی را یادآوری نمی‌کند،‌ بلکه می‌تواند یاد‌داشتی را در زمان تعیین شده در معرض توجه قرار دهد. انجام این کار بسیار آسان است. فقط کافی است بر روی علامت ساعت موجود بر روی نوشته در نوت‌بوک کلیک کرده تا یادآور را در بالای لیست اصلی مشاهده کنید.

نکته مهم: اگر یاد‌داشتی را سریعا روی موبایل یا تبلت نوشتید،‌ حتما از گزینه‌ی یادآوری برای تکمیل،‌ ویرایش یا دسته‌بندی آن استفاده کنید.

استخراج متن از عکس و فایل‌های PDF

تمامی اکانت‌های نرم‌افزار Evernote قابلیت برداشت متن از عکس را با استفاده از اپلیکیشن «Optical Character recognition» دارند.

اگر از فونت‌های استاندارد استفاده کنید،‌ اپلیکیشن مذکور در فهمیدن متن از روی تصویر بسیار خوب عمل می‌کند. حتی در بعضی موارد توانایی خواندن متن از روی دست‌خط نیز وجود دارد. اگر دست‌خط شما خوب باشد،‌ دیگر نیازی به تایپ کردن برای انتقال اطلاعات روی کاغذ نیست.

جالب‌تر از آن،‌ اگر تصویر نوشته‌ای را به‌صورت عکس یا اسکن در نرم‌افزار داشته باشید،‌ تنها با استفاده از جستجوی Evernote به نتیجه دلخواه می‌رسید.

درصورتی‌که می‌خواهید از اکانت ویژه (یا همان غیر رایگان) استفاده کنید،‌ علاوه بر موارد گفته شده، نرم‌افزار امکان جست‌وجوی متن در فایل‌های PDF و Office را به شما می‌دهد.

کار گروهی، اشتراک‌گذاری و انتشار

اگر می‌خواهید به‌صورت گروهی در Evernote فعالیت داشته باشید، کافی است بر روی نوت‌بوک راست کلیک کرده و گزینه Share Notebook را انتخاب نمایید. ازاینجا به بعد می‌توانید برای افرادی که اکانت Evernote دارند و این اکانت به ایمیل آدرسشان متصل است،‌ یادداشت‌های نوت‌بوک را به نمایش بگذارید.

به اشتراک گذاشتن آخرین ویرایش اسناد و مدارک،‌ مشورت با اعضای تیم و داشتن فضایی برای دسترسی اعضای پروژه به اطلاعات آن، ازجمله فواید استفاده از امکانات Evernote است.

حتی می‌توان یک یاد‌داشت را به اشتراک گذاشت. کافی است همانند قبل بر روی آن راست کلیک کنید، کاربران را انتخاب نمایید و دسترسی متناسب را به آن‌ها بدهید.

در نسخه‌ ویژه این نرم‌افزار گزینه‌ جالب‌تری نیز وجود دارد. قابلیت چت گروهی برای به اشتراک گذاری لحظه‌ای و فوری اطلاعات ایجاد‌ شده است.

گزینه دیگری نیز در Evernote تعریف شده که معروف به امکان اشتراک‌گذاری با عموم است.لینک عمومی ‌اجازه دسترسی همه‌ افراد به آخرین نسخه‌ از یاد‌داشت را می‌دهد. اگر می‌خواهید کاربران بیشتری آن را ببینند، با قرار دادن لینک آن در شبکه‌های اجتماعی این کار را انجام دهید.

متن یادداشت‌های این نرم‌افزار به‌راحتی قابل ایمیل کردن هستند. نکته مهم این است که در پیش‌نمایش اولیه، متن مشاهده نمی‌شود؛ ولی مهم این است که متن بعد از فرستادن در ایمیل قرار خواهد گرفت.

Web Clipper

با وجود این‌که Evernote نوعی یکپارچگی بسیار عالی با دیگر اپلیکیشن‌ها دارد،‌ ولی یکی از این امکانات که مستقیما عملکرد Evernote را بهبود می‌بخشد در خود آن تعبیه شده است. این قابلیت Web Clipper نام دارد.

Web Clipper،‌ افزونه‌ مرورگر وب است که پیچ یا قسمتی از آن را در یاد‌داشت‌ Evernote کلیپ کرده و قرار می‌‌دهد. می‌خواهید مقاله‌ای را بعدا مطالعه کنید؟ تصویری برای پروژه طراحی داخلی ذخیره کنید؟ لطیفه‌ خنده‌داری را می‌خواهید برای خود داشته باشید؟ همه را به‌راحتی با یک کلیک ذخیره و در Evernote قرار دهید.

کاربران زیادی از Web Clipper استفاده می‌کنند. کار با آن نیز البته بسیار ساده است. فقط کافی است این افزونه را بر روی مرورگر نصب و اطلاعات اکانت Evernote را وارد کنید. از این به بعد تنها با یک کلیک ساده هر صفحه‌ای را ذخیره کنید.

Web Clipper قدرت انتخاب نوت‌بوک، اضافه کردن تگ و نظر را قبل از ایجاد یاد‌داشت به شما می‌دهد. اگر برای مدیریت کارها و زندگی روزمره خود از Evernote استفاده می‌کنید، Web Clipper ابزاری کاملا ضروری خواهد بود.

اپلیکیشن‌های موبایل

باوجود اینکه نسخه دسکتاپ Evernote اساس کار این نرم‌افزار است، ولی اپلیکیشن موبایل مربوطه نیز بسیار مفید و ضروری به نظر می‌رسد.

همانند نسخه دستکتاپ،‌ اپلیکیشن موبایل امکان نوشتن ایده‌ها و یاد‌داشت‌ها، دسته‌بندی و یافتن آن‌ها را فراهم کرده است. نسخه موبایل برای ذخیره اطلاعات خیلی مفید است. اگر از این نسخه استفاده کنید احتمالا به‌جای دسته‌بندی،‌ ویرایش و یا حذف اطلاعات،‌ مایل به ایجاد یادداشت،‌ عکس‌برداری و اضافه کردن کارهایتان به لیست خواهید بود. چراکه اپلیکیشن موبایل برای فعالیت‌های این‌چنینی بهینه‌سازی شده است.

اپلیکیشن موبایل مخصوصا زمانی که به رایانه دسترسی ندارید برای کارهایی ازجمله: اسکن کارت‌های تجاری،‌ ایجاد سریع یاد‌داشت، پیدا کردن چیزهایی که قبلا نوشته شده، بسیار کاربردی است.

آخرین به‌روزرسانی Evernote بر روی هر دو نسخه Android و iOS کار با آن‌ها را آسان کرده است. از دیگر ویژگی‌های جدید می‌توان به سریع‌تر شدن و تصویری شدن این اپ اشاره کرد. خالی از لطف نیست که بدانید اپلیکیشن iOS بسیار از نسخه‌‌های دیگر بهتر عمل می‌کند.

یکپارچگی

Evernote با بسیاری از اپلیکیشن‌ها برای انجام کارهایتان به‌راحتی هماهنگ می‌شود. در حقیقت چهار اپلیکیشن موجود در این نرم‌افزار که مستقیما مورد استفاده قرار می‌گیرند، بدین شرح است:

 • Skitch: اپلیکیشن رسم و حاشیه‌نویسی تصاویر
 • Scannable: مناسب برای اسکن کردن
 • Penutimate: اپلیکیشن نوشتن با دست‌خط خود و رسم کردن که مخصوص iPad است.

به‌غیراز موارد مذکور،‌ اپ‌های زیادی برای ارتباط مستقیم با Evernote وجود دارد. برخی از کاربردهای آن‌ها عبارت‌اند از: خواندن و ذخیره‌سازی اسناد و مدارک از یادداشت‌ها،‌ دریافت اسناد و مدارک از ایمیل،‌ مدیریت وظایف و کارها،‌ امضای آنلاین اسناد و بسیاری چیز‌های دیگر.

اکانت Basic و ‌Premium

قیمت خرید اکانت‌های مختلف Evernote در طی سال‌های اخیر مرتبا تغییر کرده که آخرین قیمت‌های مندرج در سایت Evernote.com را می‌توانید مشاهده کنید. هرکدام از حساب‌های کاربری امکانات متفاوتی دارند که به شرح ذیل ارائه می‌گردد:

Basic (رایگان):

 • ۶۰ مگابایت آپلود ماهانه
 • قابلیت استفاده بر روی دو دستگاه
 • قابلیت جست‌وجوی متن موجود در عکس

Premium (ویژه):

 • ده گیگابایت آپلود ماهانه
 • قابلیت جست‌وجو در فایل‌های PDF
 • قابلیت جست‌وجو در فایل‌های Office
 • حاشیه‌نویسی متون PDF
 • دیجیتالی کردن کارت‌های تجاری
 • حالت ارائه
 • محتوای مرتبط

اما کدام اکانت مناسب است؟ برای اکثر کاربران انتخاب نوع اکانت با توجه به محدودیت آپلود و تعداد دستگاه‌ها مشخص می‌گردد. در صورتی‌ که فقط قصد آپلود متن را دارید، ۶۰ مگابایت برای شما کافی است. اگر می‌خواهید علاوه بر آن عکس،‌ فایل صوتی و ویدئو آپلود کنید مشخصا اکانت رایگان مناسب نیست.

نصب تعداد نامحدود نرم‌افزار بر روی دستگاه‌ها گزینه جالبی است. اگر از Evernote استفاده می‌کنید،‌ وجود فضای ده گیگابایت آپلود ماهانه،‌ دیجیتال شدن کارت‌های تجاری،‌ امکانات جالب و ارائه مطالب، مستقیما از روی نسخه دسکتاپ Evernote،‌ به‌یقین ارزش خرید اکانت ویژه را خواهد داشت.

پیشنهاد می‌گردد برای استفاده از Evernote ابتدا نسخه رایگان آن را استفاده کنید. همیشه امکان ارتقا به اکانت‌ ویژه وجود دارد. به‌ علاوه آن‌ که نسخه ‌Business این نرم‌افزار با قابلیت تعیین کاربر ادمین و امنیت بالا در دسترس است.

وب سایت: evernote.com

برای مشاهده بوم در ابعاد بزرگتر، بر روی تصویر کلیک کنید

منابع متن: فرادرس، ویکی پدیا


منبع اصفهان پلاس

درباره گیلان پلاس-علی ایوبی

برسی کنید

آخرین فرصت ثبت‌نام در رویداد اصفهان جشنواره وب و موبایل ایران

جشنواره وب و موبایل ایران که قدیمی‌ترین و مهم‌ترین رویداد عرصه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *