قالب وردپرس درنا توس
خانه / لغتنامه کارآفرینی

لغتنامه کارآفرینی

لغات و اصطلاحات مورد نیاز برای استارتاپ های محتاج جذب سرمایه
* Venture Capital: سرمایه خطرپذیر یا کارآفرینانه یک شرکت سرمایه گذاری است که منابع مالی و خدمات مدیریتی را در اختیار شرکت های در حال رشد قرار می دهد. استارتاپ ها نیز از این امکانات به منظور توسعه محصول، جذب مشتری و افزایش نفوذ بازار استفاده می کنند. نکته اینجاست که هیچ ضمانتی برای بازگشت این سرمایه نیست.
* Seed Funding: یک گیاه از یک بذر شروع به رشد می کند. بیشتر استارتاپ ها نیز برای رشد خود به میزان معینی از جذب سرمایه نیاز دارد تا رشد کنند، به این سرمایه که در مراحل اولیه در اختیار استارتاپ قرار می گیرد، سرمایه بذری گفته می شود.
* ROI: نسبت پول به دست آمده از سرمایه گذاری به سرمایه اولیه است. این عدد معمولا به صورت درصد بیان می شود. با این شاخص می توان فهمید که یک شرکت تا چه حد از سرمایه اش برای سودآوری بیشتر استفاده بهینه کرده است. به خاطر همین هر چه این شاخص بالاتر باشد فرصت سرمایه گذاری جذاب تر است.
* Elevator Pitch: اگر در یک آسانسور با یک سرمایه گذار همراه شوید و فقط ۶۰ ثانیه وقت داشته باشید تا ایده خود و دلیل این که ارزش سرمایه گذاری دارد را به او بگویید، چه خواهید گفت؟ اگر شما نتوانید ایده خود را در ۶۰ ثانیه طوری بیان کنید که همه متوجه شوند، احتمالا یک جای کار ایراد دارد.